Haber

Dolar 20 lirayı gördü

Türkiye’de iç piyasalar üç günlük tatilin ardından açılırken, Dolar/TL haftaya rekorla başladı. Döviz kuru, bankalararası piyasada ilk kez 20’nin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bloomberg HT’nin haberine göre Dolar/TL kuru sabah saatlerinde yüzde 4,3 artarak 20,6588 oldu. Döviz kuru daha sonra 19.82’ye düştü.

Erdoğan’dan ilginç mesaj

Dolarda rekor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN International’a verdiği röportajda yaptığı faiz açıklamalarının ardından geldi. CNN’e verdiği röportajda faiz indirimlerine devam edeceğinin sinyalini veren Erdoğan, faizlerin düşürülmesi nedeniyle enflasyonun düşmeye başladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda faiz 8,5’lerde ve enflasyon düşüyor, daha da düşecek. Bu ülkede mutlaka faizle birlikte enflasyon da aşağı inecek ve halkım kendini rahat hissedecek konuma gelecek” dedi. çok daha rahat. Ben bir ekonomist olarak bundan bahsediyorum, yani hayal ürünü değil. Olmasaydı zaten aşağı inmezdi” dedi.

Gözler perşembe günü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıklamak için 25 Mayıs Perşembe günü toplanacak. Ekonomistler, Merkez Bankası’nın politika faizini bir kez daha sabit tutacağını öngörüyor.

Para Politikası Kurulu, 27 Nisan’daki son toplantısında beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 8,5’te sabit tuttu.

DW/CO,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu