Haber

Edirne’de gül yetiştiriciliğinin yeniden yaygınlaştırılması amaçlanıyor

Tarihte gül bahçeleriyle ünlenen Edirne’de gül yetiştiriciliğini yeniden geliştirmek amacıyla eğitime başlandı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Havsa Meslek Yüksekokulu ve Havsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursuna katılan 20 kursiyere gül yetiştiriciliği eğitimi veriliyor.

Teorik eğitimlerini tamamlayan kursiyerler, kolejin gül bahçesinde gül budama, budama (bitkilerin gövde, dal, kök ve yapraklarının kesilerek hazırlanan kısım) ve çelik dikimi işlemlerini gerçekleştirdiler.

Üniversite öğrencilerinin müzik dinletisiyle çalışan kursiyerler, hem Edirne gülcülüğünün tarihini hem de gül yetiştiriciliğini öğrendiler.

TÜ Havsa Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Tan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Edirne gülünün doğduğu topraklarda yeniden sevdirilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Üniversite olarak bölgede unutulan tarımsal maliyetleri canlandırmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Tan, Edirne’nin tarihte gül bahçeleriyle ünlü bir şehir olduğuna dikkat çekti.

Gül yetiştiriciliğinin gelir getirici bir faaliyet olduğunu anlatan Tan, şunları kaydetti:

“Gül yetiştiriciliği Edirne için değerli bir geçim kaynağı olabilir. Kursiyerlerimize budamayı gösterdik. Çeliklerin nasıl değerlendirileceğini, nasıl köklendirileceğini ve hangi koşullarda uygun ortamın oluşturulacağını anlattık. Kursiyerlerimize budama konusunda bilgiler verdik. gül yağı nasıl çıkarılıyor. Çevremize ışık tutmaya, üreticilerimize kapı açmaya çalışıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla kurslara giden üreticilerimiz de gül yetiştirmek için girişimlerde bulunuyor.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özkan Fidan, kursiyerlerin hem teorik hem de uygulamalı eğitim alarak gül yetiştirmeyi öğrendiklerini belirtti.

Gül yetiştirme kurslarına devam etmeyi planladıklarını belirten Fidan, “Kursiyerlerimiz Edirne’den Balkanlar’a giden ve ardından Türkiye’ye dönen güllerin yetişme süreçlerini öğreniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu