Haber

Kocaeli’de restoranda işlenen cinayetle ilgili davaya devam edildi.

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili olarak biri tutuklu 5 sanığın yargılandığı davada savcı esastan mütalaasını sundu.

Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu sanık Zekeriya Ş. önceki duruşmada tahliye edilen sanıklar Bahadır Y. ve Muharrem Ş. katıldı. Duruşmaya, merhum Birol Kibar’ın eşi, kızı ve parti avukatları da katıldı.

Mahkeme heyetinin söz verdiği maktulün eşi Ayşe ve kızı Beyda Kibar şikayetçi olduklarını belirterek sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Avukatı ise olayda haksız tahrik veya meşru müdafaa bulunmadığını iddia ederek sanıkların “kasten öldürme” suçundan en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Birol Kibar’ın kendisini vurmak istediğini ve savunma amacıyla ateş açtığını öne süren sanık Zekeriya Ş, beraatini ve tahliyesini talep etti.

Adli Tıp Kurumu raporunda girilen kurşun sayısının atılan kurşun sayısından fazla olduğunu anlatan sanık, “Başka silah sesleri de oldu. Olay sırasında Birol Kibar’a ateş etmeye çalışırken başkaları da ateş etmiş olabilir. biz.” dedi.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, tutuklu sanıkların haksız tahrik altında “kasten öldürme” hatasını işledikleri anlaşıldığından 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Savcı, “basit yaralama” nedeniyle 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanıklar Bahadır Y., Muharrem Ş. SK ve GK hakkında “6136 sayılı kanuna muhalefet” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, “suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Mağdurun cep telefonunun bulunarak incelenmesini isteyen sanık avukatları, mütalaaya karşı savunma için süre istedi.

Mahkeme, duruşmayı 30 Mart’a erteledi.

Etkinlik

4 Ağustos 2021’de İzmit’te Salim Dervişoğlu Caddesi’ndeki restoranda silahlı çatışma çıktı, Birol Kibar hayatını kaybetti, Bahadır Y, Ferdi Ferit B. ve Zekeriya Ş. Yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu